Vorrunde
23.01.2018 10:00 FC Dordoi - FC Ahal 1:3 (1:1)
10:00 Saif SC - TC Sports Club 0:1 (0:1)
13:00 Transport United - Bengaluru FC 0:0 (0:0)
30.01.2018 11:00 FC Ahal - FC Dordoi 2:2 (1:0)
15:30 Bengaluru FC - Transport United 3:0 (1:0)
17:00 TC Sports Club - Saif SC 3:1 (1:1)
Playoff-Runde
22.01.2018 16:00 Hilal Al Quds - Al Suwaiq 0:1 (0:1)
29.01.2018 12:30 Boeung Ket FC - Lao Toyota FC 3:3 (1:1)
13.02.2018 07:00 Erchim FC - Hwaebul SC 0:4 (0:2)
11:00 FC Ahal - FK Khujand 1:0 (1:0)
17:00 TC Sports Club - Bengaluru FC 2:3 (0:0)
29.01.2018 16:00 Al Suwaiq - Hilal Al Quds 1:1 (0:1)
02.02.2018 12:00 Lao Toyota FC - Boeung Ket FC 0:1 (0:0)
20.02.2018 07:00 Hwaebul SC - Erchim FC 3:0 (3:0)
10:00 FK Khujand - FC Ahal 0:2 (0:0)
15:30 Bengaluru FC - TC Sports Club 5:0 (3:0)
Gruppe A
12.02.2018 16:00 Al Quwa Al Jawiya - Al Jazeera 2:2 (1:1)
16:15 Malkiya Club - Al Suwaiq 4:1 (2:1)
26.02.2018 16:00 Al Suwaiq - Al Quwa Al Jawiya 0:1 (0:0)
16:00 Al Jazeera - Malkiya Club 1:0 (0:0)
05.03.2018 16:00 Al Suwaiq - Al Jazeera 2:3 (2:1)
16:30 Malkiya Club - Al Quwa Al Jawiya 3:4 (3:1)
13.03.2018 16:00 Al Jazeera - Al Suwaiq 4:0 (3:0)
10.04.2018 17:00 Al Suwaiq - Malkiya Club 1:2 (0:1)
17:00 Al Jazeera - Al Quwa Al Jawiya 1:1 (0:0)
17.04.2018 17:00 Al Quwa Al Jawiya - Malkiya Club 1:1 (1:0)
24.04.2018 17:00 Al Quwa Al Jawiya - Al Suwaiq 2:0 (2:0)
17:00 Malkiya Club - Al Jazeera 1:2 (1:1)
Gruppe B
12.02.2018 14:00 Al Ahed - Al Zawraa 1:1 (0:1)
16:30 Al Jaish - Manama Club 0:0 (0:0)
26.02.2018 16:00 Al Zawraa - Al Jaish 0:0 (0:0)
16:30 Manama Club - Al Ahed 0:1 (0:0)
06.03.2018 14:00 Al Ahed - Al Jaish 1:1 (0:0)
12.03.2018 16:30 Manama Club - Al Zawraa 1:3 (1:1)
16:30 Al Jaish - Al Ahed 1:4 (0:2)
10.04.2018 17:00 Al Zawraa - Al Ahed 1:1 (0:0)
17:45 Manama Club - Al Jaish 0:1 (0:1)
16.04.2018 17:00 Al Zawraa - Manama Club 2:1 (1:0)
24.04.2018 15:30 Al Ahed - Manama Club 3:1 (1:1)
17:45 Al Jaish - Al Zawraa 1:1 (0:0)
Gruppe C
13.02.2018 16:30 Dhofar SCSC - Al Ansar 0:2 (0:1)
17:00 Al Faisaly - Al Wahda 2:2 (0:1)
27.02.2018 13:15 Al Wahda - Dhofar SCSC 0:0 (0:0)
14:00 Al Ansar - Al Faisaly 1:3 (0:2)
05.03.2018 13:15 Al Wahda - Al Ansar 2:1 (1:1)
17:00 Al Faisaly - Dhofar SCSC 2:0 (1:0)
13.03.2018 14:10 Al Ansar - Al Wahda 1:0 (0:0)
16:30 Dhofar SCSC - Al Faisaly 1:0 (1:0)
09.04.2018 13:15 Al Wahda - Al Faisaly 1:2 (0:1)
15:30 Al Ansar - Dhofar SCSC 1:1 (1:1)
23.04.2018 17:00 Al Faisaly - Al Ansar 1:0 (1:0)
18:00 Dhofar SCSC - Al Wahda 2:0 (0:0)
Gruppe D
07.03.2018 09:00 FC Alay Osh - Altyn Asyr FK 3:6 (1:3)
14:00 FC Istiklol - FC Ahal 1:0 (1:0)
13.03.2018 11:00 FC Ahal - FC Alay Osh 5:0 (3:0)
14.03.2018 12:30 Altyn Asyr FK - FC Istiklol 2:2 (0:0)
11.04.2018 15:00 FC Ahal - Altyn Asyr FK 0:0 (0:0)
16:00 FC Istiklol - FC Alay Osh 1:0 (0:0)
25.04.2018 10:00 FC Alay Osh - FC Istiklol 2:3 (1:2)
14:30 Altyn Asyr FK - FC Ahal 1:0 (1:0)
01.05.2018 15:00 FC Ahal - FC Istiklol -:-
02.05.2018 14:30 Altyn Asyr FK - FC Alay Osh -:-
16.05.2018 13:00 FC Alay Osh - FC Ahal -:-
13:00 FC Istiklol - Altyn Asyr FK -:-
Gruppe E
07.03.2018 11:15 Abahani Limited - New Radiant 0:1 (0:0)
14.03.2018 12:00 New Radiant - Aizawl FC 3:1 (1:1)
15:30 Bengaluru FC - Abahani Limited 1:0 (0:0)
05.04.2018 15:00 Aizawl FC - Bengaluru FC 1:3 (1:1)
10.04.2018 16:30 Bengaluru FC - New Radiant 1:0 (0:0)
11.04.2018 15:00 Aizawl FC - Abahani Limited 0:3 (0:3)
25.04.2018 12:30 Abahani Limited - Aizawl FC 1:1 (1:0)
13:00 New Radiant - Bengaluru FC 2:0 (1:0)
02.05.2018 13:00 New Radiant - Abahani Limited -:-
16:30 Bengaluru FC - Aizawl FC -:-
16.05.2018 15:15 Abahani Limited - Bengaluru FC -:-
15:15 Aizawl FC - New Radiant -:-
Gruppe F
13.02.2018 10:30 Shan United - Home United 0:1 (0:0)
12:30 Ceres–Negros FC - Boeung Ket FC 9:0 (5:0)
27.02.2018 12:30 Boeung Ket FC - Shan United 1:2 (1:1)
12:30 Home United - Ceres–Negros FC 1:1 (1:0)
06.03.2018 12:30 Boeung Ket FC - Home United 3:2 (3:1)
12:30 Ceres–Negros FC - Shan United 2:0 (0:0)
14.03.2018 10:30 Shan United - Ceres–Negros FC 0:1 (0:1)
12:30 Home United - Boeung Ket FC 6:0 (2:0)
11.04.2018 13:30 Boeung Ket FC - Ceres–Negros FC 0:4 (0:2)
13:30 Home United - Shan United 3:2 (3:2)
25.04.2018 12:00 Shan United - Boeung Ket FC 1:4 (0:2)
12:00 Ceres–Negros FC - Home United 0:2 (0:0)
Gruppe G
10.02.2018 10:30 FLC Thanh Hóa - Global Cebu FC 1:0 (0:0)
13.02.2018 08:30 Bali United - Yangon United 1:3 (1:3)
27.02.2018 10:00 Yangon United - FLC Thanh Hóa 2:1 (0:1)
12:30 Global Cebu FC - Bali United 1:1 (1:0)
07.03.2018 08:30 Bali United - FLC Thanh Hóa 3:1 (0:1)
10:00 Yangon United - Global Cebu FC 3:0 (1:0)
13.03.2018 12:00 FLC Thanh Hóa - Bali United 0:0 (0:0)
12:30 Global Cebu FC - Yangon United 2:1 (0:0)
11.04.2018 11:00 Yangon United - Bali United 3:2 (1:2)
13:30 Global Cebu FC - FLC Thanh Hóa 3:3 (1:2)
25.04.2018 13:00 FLC Thanh Hóa - Yangon United 3:3 (2:2)
13:00 Bali United - Global Cebu FC 1:3 (0:3)
Gruppe H
10.02.2018 12:30 Tampines Rovers - Sông Lam Nghệ An 0:2 (0:0)
14.02.2018 13:45 Johor Darul Ta’zim - Persija Jakarta 3:0 (2:0)
28.02.2018 09:30 Sông Lam Nghệ An - Johor Darul Ta’zim 2:0 (1:0)
12:30 Persija Jakarta - Tampines Rovers 4:1 (2:0)
06.03.2018 09:30 Sông Lam Nghệ An - Persija Jakarta 0:0 (0:0)
12:30 Tampines Rovers - Johor Darul Ta’zim 0:0 (0:0)
14.03.2018 12:30 Persija Jakarta - Sông Lam Nghệ An 1:0 (0:0)
13:45 Johor Darul Ta’zim - Tampines Rovers 2:1 (1:1)
10.04.2018 10:30 Sông Lam Nghệ An - Tampines Rovers 2:1 (1:1)
13:30 Persija Jakarta - Johor Darul Ta’zim 4:0 (3:0)
24.04.2018 14:00 Johor Darul Ta’zim - Sông Lam Nghệ An 3:2 (2:2)
14:00 Tampines Rovers - Persija Jakarta 2:4 (1:2)
Gruppe I
07.03.2018 08:30 April 25 - Hwaebul SC 1:0 (0:0)
13:00 Benfica de Macau - Hang Yuen FC 3:2 (0:2)
14.03.2018 08:00 Hwaebul SC - Benfica de Macau 2:3 (1:2)
12:00 Hang Yuen FC - April 25 1:5 (0:2)
10.04.2018 08:30 Hwaebul SC - Hang Yuen FC 6:1 (2:0)
11.04.2018 10:00 April 25 - Benfica de Macau 8:0 (2:0)
25.04.2018 13:00 Hang Yuen FC - Hwaebul SC 0:1 (0:0)
14:00 Benfica de Macau - April 25 0:2 (0:2)
02.05.2018 08:00 Hwaebul SC - April 25 -:-
13:00 Hang Yuen FC - Benfica de Macau -:-
16.05.2018 13:00 Benfica de Macau - Hwaebul SC -:-
13:00 April 25 - Hang Yuen FC -:-
ASEAN-Zone – Semifinal
08.05.2018 Home United - Persija Jakarta -:-
09.05.2018 Ceres–Negros FC - Yangon United -:-
15.05.2018 Persija Jakarta - Home United -:-
16.05.2018 Yangon United - Ceres–Negros FC -:-
West Asia Zone – Semifinal
07.05.2018 Al Jazeera - Al Faisaly -:-
08.05.2018 Al Quwa Al Jawiya - Al Ahed -:-
14.05.2018 Al Faisaly - Al Jazeera -:-
15.05.2018 Al Ahed - Al Quwa Al Jawiya -:-