3. Runde
14.10.2011 21:15 Portimonense SC - SL Benfica 0:2 (0:0)
15.10.2011 16:00 CA Pêro Pinheiro - FC Porto 0:8 (0:5)
17:00 1° de Dezembro - Sporting Braga 1:3 (1:2)
17:00 SC Beira-Mar - CS Marítimo 0:1 (0:1)
19:00 União Torreense - Gil Vicente 1:0 (0:0)
21:00 Famalicão - Sporting CP 0:2 (0:0)
16.10.2011 16:00 GD Joane - Gondomar SC 0:1
16:00 FC Penafiel - Merelinense FC 3:2 n.V.
16:00 CD Portosantense - CD Ribeira Brava 0:2
16:00 Académica de Coimbra - Oriental 1:0 (1:0)
16:00 Macedo de Cavaleiros - Naval 1° de Maio 2:4 i.E.
16:00 CD Trofense - Os Belenenses 1:2 (0:0, 1:1) n.V.
16:00 CD Aves - FC Infesta 4:0 (2:0)
16:00 FC Tirsense - UD Sampedrense 3:1
16:00 SC Mirandela - Vitória Setúbal 1:0 (1:0)
16:00 Sporting Lamego - Sporting Covilhã 1:4
16:00 GD Alcochetense - União Leiria 2:1 (0:1)
16:00 Santa Maria FC - GDR Monsanto 3:1 i.E.
16:00 CD Feirense - CD Nacional 0:1 (0:1)
16:00 AD Lousada - SC Coimbrões 1:0 n.V.
16:00 Leixões SC - Mineiro Aljustrelense 1:0
16:00 SC Espinho - SC São João Vêr 2:4 i.E.
16:00 Anadia FC - CD Tondela 2:3 n.V.
16:00 FC Vizela - AD Fafe 3:1 i.E.
16:00 Juventude Évora - Esperança de Lagos 2:0
16:00 SC Pombal - AD Oliveirense 1:7
16:00 Moreirense FC - AD Pontassolense 3:1 (0:0)
17:00 Vitória Guimarães - Moura Atletico 2:1 (0:1, 1:1) n.V.
17:00 Paços de Ferreira - GD Chaves 1:0 (1:0)
17:00 GD Estoril - Atletico Vila Meã 3:1 (1:0)
17:00 Rio Ave FC - UD Sousense 5:2 (0:0, 2:2) n.V.
13.11.2011 15:30 FC Pampilhosa - SC Olhanense 0:3 (0:1)
4. Runde
18.11.2011 21:15 Naval 1° de Maio - SL Benfica 0:1 (0:0)
19.11.2011 17:00 Moreirense FC - AD Lousada 7:1 (4:0)
21:15 Académica de Coimbra - FC Porto 3:0 (0:0)
20.11.2011 15:30 SC Mirandela - Gondomar SC 6:5 (1:1, 1:1, 1:1) i.E.
15:30 SC São João Vêr - FC Tirsense 0:3 (0:2)
15:30 GD Alcochetense - SC Olhanense 2:4 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
16:00 Juventude Évora - CS Marítimo 0:1 (0:0)
16:00 Rio Ave FC - União Torreense 2:3 (0:1, 1:1) n.V.
16:00 Leixões SC - Santa Maria FC 1:0 (1:0)
16:00 Os Belenenses - FC Vizela 2:0 (1:0)
16:00 CD Ribeira Brava - Sporting Covilhã 5:4 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
16:00 GD Estoril - FC Penafiel 2:1 (1:1, 1:1) n.V.
16:00 CD Tondela - UD Oliveirense 0:1 (0:1)
17:00 Paços de Ferreira - CD Nacional 4:5 (0:2, 2:2, 2:2) i.E.
19:00 CD Aves - Vitória Guimarães 3:2 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
21:15 Sporting CP - Sporting Braga 2:0 (2:0)
Achtelfinale
01.12.2011 17:00 Moreirense FC - União Torreense 2:1 (2:0)
02.12.2011 21:15 CS Marítimo - SL Benfica 2:1 (0:1)
03.12.2011 21:15 GD Estoril - SC Olhanense 2:4 (1:0, 1:1, 2:2) i.E.
04.12.2011 15:30 SC Mirandela - UD Oliveirense 3:4 (1:0, 1:1, 1:1) i.E.
16:00 CD Aves - CD Ribeira Brava 2:1 (1:0, 1:1) n.V.
16:00 FC Tirsense - CD Nacional 3:4 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
20:15 Leixões SC - Académica de Coimbra 2:5 (1:1, 2:2) n.V.
05.12.2011 21:15 Sporting CP - Os Belenenses 2:0 (0:0)
Viertelfinale
21.12.2011 20:00 Académica de Coimbra - CD Aves 3:2 (2:1)
22.12.2011 20:00 UD Oliveirense - SC Olhanense 2:1 (2:1)
22:00 Sporting CP - CS Marítimo 3:0 (0:0)
23.12.2011 21:15 Moreirense FC - CD Nacional 5:6 (0:2, 2:2, 2:2) i.E.
Halbfinale
11.01.2012 21:15 Sporting CP - CD Nacional 2:2 (0:2)
12.01.2012 21:15 Académica de Coimbra - UD Oliveirense 1:0 (0:0)
07.02.2012 21:15 UD Oliveirense - Académica de Coimbra 2:2 (2:1)
08.02.2012 21:15 CD Nacional - Sporting CP 1:3 (0:1)
Finale
20.05.2012 18:00 Sporting CP - Académica de Coimbra 0:1 (0:1)