Gruppe A
14.09.2017 19:00 Villarreal CF - FK Astana 3:1 (1:0)
19:00 Slavia Praha - Maccabi Tel Aviv 1:0 (1:0)
28.09.2017 17:00 FK Astana - Slavia Praha 1:1 (1:1)
21:05 Maccabi Tel Aviv - Villarreal CF 0:0 (0:0)
19.10.2017 17:00 FK Astana - Maccabi Tel Aviv 4:0 (2:0)
21:05 Villarreal CF - Slavia Praha 2:2 (2:2)
02.11.2017 19:00 Maccabi Tel Aviv - FK Astana 0:1 (0:0)
19:00 Slavia Praha - Villarreal CF 0:2 (0:1)
23.11.2017 17:00 FK Astana - Villarreal CF 2:3 (1:1)
21:05 Maccabi Tel Aviv - Slavia Praha 0:2 (0:1)
07.12.2017 19:00 Slavia Praha - FK Astana 0:1 (0:1)
19:00 Villarreal CF - Maccabi Tel Aviv 0:1 (0:0)
Gruppe B
14.09.2017 19:00 BSC Young Boys - Partizan 1:1 (1:1)
19:00 Dinamo Kiev - KF Skënderbeu 3:1 (0:1)
28.09.2017 21:05 KF Skënderbeu - BSC Young Boys 1:1 (0:0)
21:05 Partizan - Dinamo Kiev 2:3 (2:0)
19.10.2017 21:05 Dinamo Kiev - BSC Young Boys 2:2 (1:2)
21:05 KF Skënderbeu - Partizan 0:0 (0:0)
02.11.2017 19:00 BSC Young Boys - Dinamo Kiev 0:1 (0:0)
19:00 Partizan - KF Skënderbeu 2:0 (1:0)
23.11.2017 21:05 Partizan - BSC Young Boys 2:1 (1:1)
21:05 KF Skënderbeu - Dinamo Kiev 3:2 (1:1)
07.12.2017 19:00 BSC Young Boys - KF Skënderbeu 2:1 (0:0)
19:00 Dinamo Kiev - Partizan 4:1 (3:1)
Gruppe C
14.09.2017 19:00 1899 Hoffenheim - Sporting Braga 1:2 (1:1)
19:00 İstanbul Başakşehir F.K. - PFC Ludogorets Razgrad 0:0 (0:0)
28.09.2017 21:05 PFC Ludogorets Razgrad - 1899 Hoffenheim 2:1 (0:1)
21:05 Sporting Braga - İstanbul Başakşehir F.K. 2:1 (1:1)
19.10.2017 21:05 1899 Hoffenheim - İstanbul Başakşehir F.K. 3:1 (0:0)
21:05 Sporting Braga - PFC Ludogorets Razgrad 0:2 (0:1)
02.11.2017 19:00 İstanbul Başakşehir F.K. - 1899 Hoffenheim 1:1 (0:0)
19:00 PFC Ludogorets Razgrad - Sporting Braga 1:1 (0:0)
23.11.2017 21:05 Sporting Braga - 1899 Hoffenheim 3:1 (1:0)
21:05 PFC Ludogorets Razgrad - İstanbul Başakşehir F.K. 1:2 (0:2)
07.12.2017 19:00 1899 Hoffenheim - PFC Ludogorets Razgrad 1:1 (1:0)
19:00 İstanbul Başakşehir F.K. - Sporting Braga 2:1 (1:0)
Gruppe D
14.09.2017 19:00 Austria Wien - AC Milan 1:5 (0:3)
19:00 HNK Rijeka - AEK Athen 1:2 (1:1)
28.09.2017 21:05 AC Milan - HNK Rijeka 3:2 (1:0)
21:05 AEK Athen - Austria Wien 2:2 (1:1)
19.10.2017 21:05 AC Milan - AEK Athen 0:0 (0:0)
21:05 Austria Wien - HNK Rijeka 1:3 (0:2)
02.11.2017 19:00 AEK Athen - AC Milan 0:0 (0:0)
19:00 HNK Rijeka - Austria Wien 1:4 (0:1)
23.11.2017 21:05 AC Milan - Austria Wien 5:1 (3:1)
21:05 AEK Athen - HNK Rijeka 2:2 (1:2)
07.12.2017 19:00 HNK Rijeka - AC Milan 2:0 (1:0)
19:00 Austria Wien - AEK Athen 0:0 (0:0)
Gruppe E
14.09.2017 19:00 Apollon Limassol - Olympique Lyon 1:1 (0:0)
19:00 Atalanta - Everton FC 3:0 (3:0)
28.09.2017 21:05 Everton FC - Apollon Limassol 2:2 (1:1)
21:05 Olympique Lyon - Atalanta 1:1 (1:0)
19.10.2017 21:05 Atalanta - Apollon Limassol 3:1 (1:0)
21:05 Everton FC - Olympique Lyon 1:2 (0:1)
02.11.2017 19:00 Apollon Limassol - Atalanta 1:1 (0:1)
19:00 Olympique Lyon - Everton FC 3:0 (0:0)
23.11.2017 21:05 Olympique Lyon - Apollon Limassol 4:0 (2:0)
21:05 Everton FC - Atalanta 1:5 (0:1)
07.12.2017 19:00 Apollon Limassol - Everton FC 0:3 (0:2)
19:00 Atalanta - Olympique Lyon 1:0 (1:0)
Gruppe F
14.09.2017 19:00 FC FASTAV Zlín - FC Sheriff 0:0 (0:0)
19:00 FC København - Lokomotiv Moskva 0:0 (0:0)
28.09.2017 21:05 Lokomotiv Moskva - FC FASTAV Zlín 3:0 (3:0)
21:05 FC Sheriff - FC København 0:0 (0:0)
19.10.2017 21:05 FC FASTAV Zlín - FC København 1:1 (1:1)
21:05 FC Sheriff - Lokomotiv Moskva 1:1 (1:1)
02.11.2017 19:00 FC København - FC FASTAV Zlín 3:0 (1:0)
19:00 Lokomotiv Moskva - FC Sheriff 1:2 (1:1)
23.11.2017 19:00 Lokomotiv Moskva - FC København 2:1 (1:1)
21:05 FC Sheriff - FC FASTAV Zlín 1:0 (1:0)
07.12.2017 19:00 FC FASTAV Zlín - Lokomotiv Moskva 0:2 (0:0)
19:00 FC København - FC Sheriff 2:0 (0:0)
Gruppe G
14.09.2017 21:05 Hapoel Be'er Sheva - FC Lugano 2:1 (1:0)
21:05 Steaua Bucureşti - Viktoria Plzeň 3:0 (2:0)
28.09.2017 19:00 FC Lugano - Steaua Bucureşti 1:2 (1:0)
19:00 Viktoria Plzeň - Hapoel Be'er Sheva 3:1 (1:0)
19.10.2017 19:00 FC Lugano - Viktoria Plzeň 3:2 (0:0)
19:00 Hapoel Be'er Sheva - Steaua Bucureşti 1:2 (0:0)
02.11.2017 21:05 Viktoria Plzeň - FC Lugano 4:1 (3:1)
21:05 Steaua Bucureşti - Hapoel Be'er Sheva 1:1 (1:1)
23.11.2017 19:00 FC Lugano - Hapoel Be'er Sheva 1:0 (0:0)
19:00 Viktoria Plzeň - Steaua Bucureşti 2:0 (0:0)
07.12.2017 21:05 Steaua Bucureşti - FC Lugano 1:2 (0:2)
21:05 Hapoel Be'er Sheva - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)
Gruppe H
14.09.2017 21:05 Crvena Zvezda - BATE Borisov 1:1 (0:0)
22:05 Arsenal FC - 1. FC Köln 3:1 (0:1)
28.09.2017 19:00 1. FC Köln - Crvena Zvezda 0:1 (0:1)
19:00 BATE Borisov - Arsenal FC 2:4 (1:3)
19.10.2017 19:00 BATE Borisov - 1. FC Köln 1:0 (0:0)
19:00 Crvena Zvezda - Arsenal FC 0:1 (0:0)
02.11.2017 21:05 1. FC Köln - BATE Borisov 5:2 (1:2)
21:05 Arsenal FC - Crvena Zvezda 0:0 (0:0)
23.11.2017 19:00 1. FC Köln - Arsenal FC 1:0 (0:0)
19:00 BATE Borisov - Crvena Zvezda 0:0 (0:0)
07.12.2017 21:05 Crvena Zvezda - 1. FC Köln 1:0 (1:0)
21:05 Arsenal FC - BATE Borisov 6:0 (3:0)
Gruppe I
14.09.2017 21:05 Olympique Marseille - Atiker Konyaspor 1:0 (0:0)
21:05 Vitória Guimarães - RB Salzburg 1:1 (1:1)
28.09.2017 19:00 Atiker Konyaspor - Vitória Guimarães 2:1 (1:0)
19:00 RB Salzburg - Olympique Marseille 1:0 (0:0)
19.10.2017 19:00 Atiker Konyaspor - RB Salzburg 0:2 (0:1)
19:00 Olympique Marseille - Vitória Guimarães 2:1 (1:1)
02.11.2017 21:05 RB Salzburg - Atiker Konyaspor 0:0 (0:0)
21:05 Vitória Guimarães - Olympique Marseille 1:0 (0:0)
23.11.2017 19:00 Atiker Konyaspor - Olympique Marseille 1:1 (0:0)
19:00 RB Salzburg - Vitória Guimarães 3:0 (2:0)
07.12.2017 21:05 Vitória Guimarães - Atiker Konyaspor 1:1 (0:1)
21:05 Olympique Marseille - RB Salzburg 0:0 (0:0)
Gruppe J
14.09.2017 21:05 Hertha BSC - Athletic Bilbao 0:0 (0:0)
21:05 Zorya Lugansk - Östersunds FK 0:2 (0:0)
28.09.2017 19:00 Athletic Bilbao - Zorya Lugansk 0:1 (0:1)
19:00 Östersunds FK - Hertha BSC 1:0 (1:0)
19.10.2017 19:00 Östersunds FK - Athletic Bilbao 2:2 (0:1)
19:00 Zorya Lugansk - Hertha BSC 2:1 (1:0)
02.11.2017 21:05 Athletic Bilbao - Östersunds FK 1:0 (0:0)
21:05 Hertha BSC - Zorya Lugansk 2:0 (1:0)
23.11.2017 19:00 Athletic Bilbao - Hertha BSC 3:2 (1:2)
19:00 Östersunds FK - Zorya Lugansk 2:0 (1:0)
07.12.2017 21:05 Zorya Lugansk - Athletic Bilbao 0:2 (0:0)
21:05 Hertha BSC - Östersunds FK 1:1 (0:0)
Gruppe K
14.09.2017 21:05 Vitesse - Lazio Roma 2:3 (1:0)
21:05 SV Zulte Waregem - OGC Nice 1:5 (0:3)
28.09.2017 19:00 Lazio Roma - SV Zulte Waregem 2:0 (1:0)
19:00 OGC Nice - Vitesse 3:0 (2:0)
19.10.2017 19:00 OGC Nice - Lazio Roma 1:3 (1:1)
19:00 SV Zulte Waregem - Vitesse 1:1 (1:1)
02.11.2017 21:05 Lazio Roma - OGC Nice 1:0 (0:0)
21:05 Vitesse - SV Zulte Waregem 0:2 (0:1)
23.11.2017 19:00 Lazio Roma - Vitesse 1:1 (1:1)
19:00 OGC Nice - SV Zulte Waregem 3:1 (2:0)
07.12.2017 21:05 SV Zulte Waregem - Lazio Roma 3:2 (1:0)
21:05 Vitesse - OGC Nice 1:0 (0:0)
Gruppe L
14.09.2017 21:05 Real Sociedad - Rosenborg BK 4:0 (3:0)
21:05 Vardar Skopje - Zenit St. Petersburg 0:5 (0:3)
28.09.2017 19:00 Zenit St. Petersburg - Real Sociedad 3:1 (2:1)
19:00 Rosenborg BK - Vardar Skopje 3:1 (1:0)
19.10.2017 19:00 Vardar Skopje - Real Sociedad 0:6 (0:3)
19:00 Zenit St. Petersburg - Rosenborg BK 3:1 (1:0)
02.11.2017 21:05 Real Sociedad - Vardar Skopje 3:0 (1:0)
21:05 Rosenborg BK - Zenit St. Petersburg 1:1 (0:0)
23.11.2017 19:00 Rosenborg BK - Real Sociedad 0:1 (0:0)
19:00 Zenit St. Petersburg - Vardar Skopje 2:1 (2:0)
07.12.2017 21:05 Real Sociedad - Zenit St. Petersburg 1:3 (0:1)
21:05 Vardar Skopje - Rosenborg BK 1:1 (1:1)
Sechzehntelfinale
13.02.2018 18:00 Crvena Zvezda - CSKA Moskva 0:0 (0:0)
15.02.2018 17:00 FK Astana - Sporting CP 1:3 (1:0)
19:00 Borussia Dortmund - Atalanta 3:2 (1:0)
19:00 OGC Nice - Lokomotiv Moskva 2:3 (2:1)
19:00 Spartak Moskva - Athletic Bilbao 1:3 (0:3)
19:00 Real Sociedad - RB Salzburg 2:2 (0:1)
19:00 PFC Ludogorets Razgrad - AC Milan 0:3 (0:1)
19:00 Östersunds FK - Arsenal FC 0:3 (0:2)
19:00 Olympique Marseille - Sporting Braga 3:0 (1:0)
21:05 FC København - Atlético Madrid 1:4 (1:2)
21:05 AEK Athen - Dinamo Kiev 1:1 (0:1)
21:05 Celtic FC - Zenit St. Petersburg 1:0 (0:0)
21:05 SSC Napoli - RB Leipzig 1:3 (0:0)
21:05 Olympique Lyon - Villarreal CF 3:1 (0:0)
21:05 Partizan - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
21:05 Steaua Bucureşti - Lazio Roma 1:0 (1:0)
21.02.2018 18:00 CSKA Moskva - Crvena Zvezda 1:0 (1:0)
22.02.2018 17:00 Lokomotiv Moskva - OGC Nice 1:0 (1:0)
19:00 Atlético Madrid - FC København 1:0 (1:0)
19:00 Dinamo Kiev - AEK Athen 0:0 (0:0)
19:00 Zenit St. Petersburg - Celtic FC 3:0 (2:0)
19:00 RB Leipzig - SSC Napoli 0:2 (0:1)
19:00 Villarreal CF - Olympique Lyon 0:1 (0:0)
19:00 Viktoria Plzeň - Partizan 2:0 (0:0)
19:00 Lazio Roma - Steaua Bucureşti 5:1 (3:0)
19:00 Sporting CP - FK Astana 3:3 (1:1)
21:05 Atalanta - Borussia Dortmund 1:1 (1:0)
21:05 Athletic Bilbao - Spartak Moskva 1:2 (0:1)
21:05 RB Salzburg - Real Sociedad 2:1 (1:1)
21:05 AC Milan - PFC Ludogorets Razgrad 1:0 (1:0)
21:05 Arsenal FC - Östersunds FK 1:2 (0:2)
21:05 Sporting Braga - Olympique Marseille 1:0 (1:0)
Achtelfinale
08.03.2018 19:00 Atlético Madrid - Lokomotiv Moskva 3:0 (1:0)
19:00 CSKA Moskva - Olympique Lyon 0:1 (0:0)
19:00 Borussia Dortmund - RB Salzburg 1:2 (0:0)
19:00 AC Milan - Arsenal FC 0:2 (0:2)
21:05 Lazio Roma - Dinamo Kiev 2:2 (0:0)
21:05 RB Leipzig - Zenit St. Petersburg 2:1 (0:0)
21:05 Olympique Marseille - Athletic Bilbao 3:1 (2:1)
21:05 Sporting CP - Viktoria Plzeň 2:0 (1:0)
15.03.2018 17:00 Lokomotiv Moskva - Atlético Madrid 1:5 (1:1)
19:00 Dinamo Kiev - Lazio Roma 0:2 (0:1)
19:00 Zenit St. Petersburg - RB Leipzig 1:1 (1:1)
19:00 Athletic Bilbao - Olympique Marseille 1:2 (0:1)
19:00 Viktoria Plzeň - Sporting CP 2:1 (1:0, 2:0) n.V.
21:05 Olympique Lyon - CSKA Moskva 2:3 (0:1)
21:05 RB Salzburg - Borussia Dortmund 0:0 (0:0)
21:05 Arsenal FC - AC Milan 3:1 (1:1)
Viertelfinale
05.04.2018 21:05 RB Leipzig - Olympique Marseille 1:0 (1:0)
21:05 Arsenal FC - CSKA Moskva 4:1 (4:1)
21:05 Atlético Madrid - Sporting CP 2:0 (2:0)
21:05 Lazio Roma - RB Salzburg 4:2 (1:1)
12.04.2018 21:05 Olympique Marseille - RB Leipzig 5:2 (3:1)
21:05 CSKA Moskva - Arsenal FC 2:2 (1:0)
21:05 Sporting CP - Atlético Madrid 1:0 (1:0)
21:05 RB Salzburg - Lazio Roma 4:1 (0:0)
Halbfinale
26.04.2018 21:05 Olympique Marseille - RB Salzburg 2:0 (1:0)
21:05 Arsenal FC - Atlético Madrid 1:1 (0:0)
03.05.2018 21:05 RB Salzburg - Olympique Marseille 2:1 (0:0, 2:0) n.V.
21:05 Atlético Madrid - Arsenal FC 1:0 (1:0)
Finale
16.05.2018 20:45 Olympique Marseille - Atlético Madrid 0:3 (0:1)