1. Runde
18.08.2018 14:30 FC Willisau - FC Breitenrain Bern 1:3 (0:2)
16:00 Zug 94 - FC Red Star Zürich 1:2 (0:2)
16:00 FC Frauenfeld - FC Rapperswil-Jona 0:5 (0:0)
16:00 FC Solothurn - Stade Nyonnais 0:2 (0:1)
16:30 FC Amriswil - FC Aarau 1:2 (0:1, 1:1) n.V.
17:00 SC Goldau - FC Bavois 1:3 (0:0)
17:00 FC Veyrier Sports - FC Thun 1:5 (1:4)
17:00 AC Malcantone - FC Moutier 0:2 (0:2)
17:30 FC Uzwil - FC Wil 1900 0:3 (0:1)
17:30 FC Bellach - FC Chiasso 0:7 (0:3)
17:30 AC Bellinzona - SC YF/Juventus Zürich 4:0 (3:0)
18:00 AS Novazzano - FC Echallens 0:4 (0:1)
18:00 FC Meyrin - SC Cham 1:6 (1:2)
18:00 FC Erde - FC Azzurri 90 LS 1:5 (0:3)
18:00 FC Langnau - SC Kriens 0:6 (0:3)
18:00 FC Meilen - Servette Genève 0:6 (0:2)
18:00 FC Kosova Zürich - FC Lausanne-Sport 0:4 (0:2)
18:00 FC Greifensee - FC Winterthur 0:3 (0:2)
18:00 FC Concordia Basel - FC Zürich 0:6 (0:4)
18:15 FC Montlingen - FC Basel 0:3 (0:1)
18:30 FC Grand-Sacconex - FC Muri 3:5 (1:0, 3:3) n.V.
19:00 FC Portalban/Gletterens - FC Wohlen 3:4 (0:1, 2:2) n.V.
19:00 FC Köniz - FC Sion 0:3 (0:1)
19:30 FC Biel/Bienne - BSC Young Boys 2:3 (0:1, 2:2) n.V.
19.08.2018 14:00 SC Buochs - Grasshopper Club Zürich 0:2 (0:1)
14:30 FC Freienbach - FC Schaffhausen 0:5 (0:3)
15:00 FC Ueberstorf - FC St.Gallen 0:6 (0:2)
15:00 FC Gland - FC Luzern 1:9 (0:4)
15:00 FC Dietikon - FC Lugano 0:4 (0:2)
15:30 FC Klingnau - FC Bramois 7:0 (2:0)
15:30 FC Fleurier - FC Nidau 3:1 (1:0)
16:00 Yverdon-Sport FC - Neuchâtel Xamax FCS 0:1 (0:0)
2. Runde
14.09.2018 20:00 FC Bavois - FC Rapperswil-Jona 2:3 (0:0, 1:1) n.V.
15.09.2018 16:00 FC Echallens - FC Basel 2:7 (0:0)
16:00 FC Red Star Zürich - SC Cham 1:0 (1:0)
17:30 Servette Genève - FC Luzern 4:5 (2:1, 2:2, 3:3) i.E.
17:30 FC Wohlen - FC Wil 1900 0:1
17:30 AC Bellinzona - FC Winterthur 1:2 (0:1)
19:00 FC Breitenrain Bern - FC Zürich 2:4 (0:3)
19:00 FC Schaffhausen - BSC Young Boys 2:3 (0:0, 2:2) n.V.
19:30 FC Azzurri 90 LS - FC Lugano 0:1 (0:1)
16.09.2018 14:00 FC Moutier - FC Thun 1:3 (1:2)
15:00 Stade Nyonnais - Grasshopper Club Zürich 3:1 (1:1)
15:30 FC Aarau - Neuchâtel Xamax FCS 1:2 (1:2)
15:30 FC Fleurier - SC Kriens 1:4 (1:1)
15:30 FC Klingnau - FC Chiasso 0:2 (0:0, 0:0) n.V.
16:00 FC Muri - FC St.Gallen 0:7 (0:5)
16:00 FC Lausanne-Sport - FC Sion 0:1 (0:1)
Achtelfinale
31.10.2018 19:30 Stade Nyonnais - BSC Young Boys 0:1 (0:0)
20:00 FC Wil 1900 - FC Thun 3:5 (0:0, 1:1, 1:1) i.E.
20:00 FC Winterthur - FC Basel 0:1 (0:0)
20:00 FC Red Star Zürich - FC Zürich 2:3 (1:3)
20:30 FC Lugano - Neuchâtel Xamax FCS 3:1 (0:0, 1:1) n.V.
01.11.2018 19:30 FC Rapperswil-Jona - SC Kriens 1:4 (0:1)
19:30 FC Chiasso - FC Luzern 0:2 (0:0)
20:15 FC St.Gallen - FC Sion 1:2 (0:0, 1:1) n.V.
Viertelfinale
27.02.2019 20:30 FC Sion - FC Basel 2:4 (0:0, 2:2) n.V.
28.02.2019 19:30 FC Thun - FC Lugano 3:2 (1:1)
20:15 FC Zürich - SC Kriens 2:1 (1:1)
06.03.2019 18:00 FC Luzern - BSC Young Boys 4:0 (1:0)
Halbfinale
23.04.2019 20:15 FC Luzern - FC Thun 0:1 (0:0)
25.04.2019 20:15 FC Zürich - FC Basel 1:3 (0:1)
Finale
19.05.2019 14:00 FC Basel - FC Thun 2:1 (1:0)