Rumänien » Cupa Romaniei 2022/2023 » Spielplan
Playoff-Runde |
27.09.2022 |
13:30 |
CSC Dumbrăvița |
- |
FC Politehnica Iași |
7:6 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
|
|
|
15:00 |
Ripensia Timisoara |
- |
FC Universitatea Craiova |
0:4 (0:1)
|
|
|
15:30 |
Şoimii Lipova |
- |
Gloria Buzău |
2:4 (1:1, 2:2) n.V.
|
|
|
17:45 |
CSA Steaua București |
- |
Chindia Târgoviște |
1:2 (1:0)
|
|
|
18:00 |
Axiopolis Cernavodă |
- |
Minaur Baia Mare |
4:5 (1:3, 4:4) n.V.
|
|
28.09.2022 |
15:00 |
Jiul Petroşani |
- |
Oţelul Galaţi |
0:3 (0:0, 1:1, 2:2) i.E.
|
|
|
15:00 |
Foresta Suceava |
- |
UTA Arad |
0:1 (0:1)
|
|
|
15:30 |
CS Ocna Mureș |
- |
CSM Slatina |
3:0 (2:0)
|
|
|
15:30 |
Gloria Bistrița |
- |
Unirea Slobozia |
2:3 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
|
|
|
15:30 |
CSM Reşiţa |
- |
CS Mioveni |
0:4 (0:2)
|
|
|
17:45 |
CSC 1599 Șelimbăr |
- |
Petrolul Ploieşti |
0:4 (0:0)
|
|
|
20:30 |
CS Afumaţi |
- |
Rapid Bucureşti |
0:3 (0:3)
|
|
29.09.2022 |
15:00 |
FC Brașov |
- |
FC Hermannstadt |
3:5 (1:0, 1:1, 1:1) i.E.
|
|
|
15:30 |
CSM Alexandria |
- |
FK Csikszereda |
4:2 (0:1, 1:1, 1:1) i.E.
|
|
|
17:45 |
Concordia Chiajna |
- |
Universitatea Cluj |
0:2 (0:1)
|
|
|
20:30 |
ACS Viitorul Târgu Jiu |
- |
Dinamo Bucureşti |
0:1 (0:1)
|
|
Gruppe A |
18.10.2022 |
20:00 |
Dinamo Bucureşti |
- |
FC Universitatea Craiova |
0:0 (0:0)
|
|
19.10.2022 |
14:00 |
Unirea Slobozia |
- |
FC Voluntari |
0:1 (0:0)
|
|
20.10.2022 |
17:15 |
Petrolul Ploieşti |
- |
Sepsi OSK |
1:3 (0:0)
|
|
08.11.2022 |
17:15 |
Unirea Slobozia |
- |
Petrolul Ploieşti |
0:0 (0:0)
|
|
|
20:00 |
Dinamo Bucureşti |
- |
Sepsi OSK |
2:3 (0:1)
|
|
10.11.2022 |
15:00 |
FC Universitatea Craiova |
- |
FC Voluntari |
1:0 (1:0)
|
|
06.12.2022 |
18:00 |
Sepsi OSK |
- |
FC Voluntari |
4:0 (2:0)
|
|
|
18:00 |
Petrolul Ploieşti |
- |
FC Universitatea Craiova |
0:1 (0:0)
|
|
|
18:00 |
Unirea Slobozia |
- |
Dinamo Bucureşti |
3:3 (1:3)
|
|
Gruppe B |
19.10.2022 |
14:30 |
Gloria Buzău |
- |
FC Botoşani |
0:1 (0:0)
|
|
|
20:00 |
UTA Arad |
- |
FCSB |
2:2 (1:1)
|
|
20.10.2022 |
14:00 |
Oţelul Galaţi |
- |
CS Mioveni |
0:1 (0:1)
|
|
08.11.2022 |
15:00 |
CS Mioveni |
- |
FC Botoşani |
1:0 (0:0)
|
|
09.11.2022 |
13:00 |
Gloria Buzău |
- |
UTA Arad |
1:3 (1:2)
|
|
10.11.2022 |
20:00 |
Oţelul Galaţi |
- |
FCSB |
0:0 (0:0)
|
|
08.12.2022 |
19:00 |
FC Botoşani |
- |
FCSB |
0:2 (0:0)
|
|
|
19:00 |
CS Mioveni |
- |
UTA Arad |
0:3 (0:1)
|
|
|
19:00 |
Oţelul Galaţi |
- |
Gloria Buzău |
0:2 (0:1)
|
|
Gruppe C |
18.10.2022 |
14:30 |
CSM Alexandria |
- |
Farul Constanța |
2:2 (1:1)
|
|
|
17:15 |
CSC Dumbrăvița |
- |
Rapid Bucureşti |
1:4 (1:1)
|
|
20.10.2022 |
20:00 |
Universitatea Cluj |
- |
CFR Cluj |
1:1 (0:1)
|
|
09.11.2022 |
20:00 |
Rapid Bucureşti |
- |
Farul Constanța |
0:2 (0:1)
|
|
10.11.2022 |
13:00 |
CSM Alexandria |
- |
Universitatea Cluj |
0:4 (0:1)
|
|
|
17:15 |
CSC Dumbrăvița |
- |
CFR Cluj |
0:5 (0:0)
|
|
07.12.2022 |
13:00 |
CSM Alexandria |
- |
CSC Dumbrăvița |
0:4 (0:2)
|
|
|
19:00 |
Farul Constanța |
- |
CFR Cluj |
0:0 (0:0)
|
|
|
19:00 |
Universitatea Cluj |
- |
Rapid Bucureşti |
0:0 (0:0)
|
|
Gruppe D |
19.10.2022 |
14:00 |
CS Ocna Mureș |
- |
Chindia Târgoviște |
1:0 (1:0)
|
|
|
17:15 |
FC Hermannstadt |
- |
CS Universitatea Craiova |
0:2 (0:1)
|
|
20.10.2022 |
14:30 |
Minaur Baia Mare |
- |
Argeș Pitești |
0:0 (0:0)
|
|
09.11.2022 |
13:00 |
Minaur Baia Mare |
- |
FC Hermannstadt |
2:3 (0:1)
|
|
|
13:45 |
Chindia Târgoviște |
- |
Argeș Pitești |
1:1 (1:1)
|
|
|
16:00 |
CS Ocna Mureș |
- |
CS Universitatea Craiova |
1:1 (0:1)
|
|
07.12.2022 |
16:00 |
Argeș Pitești |
- |
CS Universitatea Craiova |
2:1 (0:0)
|
|
|
16:00 |
FC Hermannstadt |
- |
Chindia Târgoviște |
4:1 (3:1)
|
|
|
16:00 |
CS Ocna Mureș |
- |
Minaur Baia Mare |
0:6 (0:1)
|
|
Viertelfinale |
04.04.2023 |
18:00 |
UTA Arad |
- |
FC Universitatea Craiova |
1:0 (1:0)
|
|
05.04.2023 |
18:00 |
FC Hermannstadt |
- |
Universitatea Cluj |
1:2 (1:0)
|
|
06.04.2023 |
17:00 |
Sepsi OSK |
- |
CS Mioveni |
4:1 (0:0)
|
|
|
20:00 |
CFR Cluj |
- |
Argeș Pitești |
1:0 (0:0)
|
|
Halbfinale |
26.04.2023 |
18:00 |
Sepsi OSK |
- |
CFR Cluj |
3:0 (2:0)
|
|
27.04.2023 |
18:00 |
Universitatea Cluj |
- |
UTA Arad |
1:0 (1:0)
|
|
Finale |
24.05.2023 |
19:30 |
Sepsi OSK |
- |
Universitatea Cluj |
5:4 (0:0, 0:0, 0:0) i.E.
|
|